גינון ועיצוב גינה
 

 
 
הגן
 

תחילתו של הגן בחורף 1994, עת נשתלו צמחי הגן הראשונים על שטח של דונם. גן זה, שהיה מהראשונים מסוגו בארץ, נשתל על מנת להעניק ללקוח הדגמה אמיתית של צמחים בגודלם הטבעי על מופעיהם השונים במהלך עונות השנה.
עם חלוף הזמן, נוספו לגן יעדים חדשים: הגן הפך לגן אקולוגי: מערכות הדישון נותקו, הריסוסים נפסקו והושם דגש רב על העשרת הקרקע, חיפוי, איזון טבעי והתאמה מדויקת של הצמחים לתנאי האקלים והמיקרו-אקלים.
בקיץ 1999 נשתל בצידו הצפוני של הגן חלק חדש, במטרה לתת ייצוג לכמות העצומה של הצמחים שהגיעו לארץ במהלך שנות התשעים, כמו גם צמחים ותיקים שלא זכו להישתל בחלקו הוותיק של הגן.
בחלק החדש נבנתה גם ברכת צמחי מים, כחלק מתהליך ההתמקצעות של המשתלה בתחום חדש זה. בברכה מבחר זנים מצטיינים של נימפאות (שושנות מים) וצמחי גדה, אשר בוררו במהלך השנים האחרונות במשתלה. חלקה אחרת המאפיינת את החלק החדש של הגן היא חלקת הצמחים החסכנים במים, חלקה זו, המושקית בצמצום, מדגימה חלק מהאפשרויות הרבות העומדות בפני המעוניינים לפתח גינון אסתטי וחסכוני במים.
דגש מיוחד הושם בגן על אוספים מגוונים, של שתי קבוצות צמחים אשר גם בהם למשתלה התמחות מיוחדת: קבוצת העשבים הקישוטיים (Ornamental Grasses) אשר בצורתם הטבעית והחופשית כבשו מקום מרכזי בגינון העכשווי במערב ומרוות אשר זוכות כעת, ובצדק, על מאות המינים והזנים המאכלסים את הסוג, להתעניינות בעולם כולו ולאחרונה גם בישראל.
כיום משתרע גן ההדגמה של משתלת "שתיל" על כ-דונם וחצי והוא אחד הגנים הייחודיים בארץ. מאות הצמחים השתולים בגן, מיצגים היטב חלק ניכר מצמחי הגינון הנמצאים כיום בישראל. לכל צמח בגן תעודת זהות אישית, המבוססת על מאגר המידע של המשתלה ומכילה מידע חיוני לגנן המקצועי או החובב.
במהלך השנים האחרונות הפך הגן למוקד הדרכה, הרצאות וסיורים. חלק גדול מהידע שלנו, חייבים אנו לגן, שלימד אותנו רבות על הצמחים בהם אנו משתמשים, על תחזוקתם ועל יחסי הגומלין שלהם עם הסביבה והאדם.
הנכם מוזמנים לסייר, ליהנות ולהכיר את הצמחים הרבים הנמצאים בגן. חלקם כבר הוכיחו את איכותם ורבים אחרים עדיין מחכים שיגלו אותם.

עיצוב חלקו הדרומי של הגן: פנינה חיות
עיצוב החלק הצפוני ועיצוב צמחיה בגן: עמוס כרמי