אם אינכם רואים את התמונות במכתב לחצו כאן                                                פברואר 2010

בונסאי אינסטנט
רגלנית אפריקנית הינה צמח מעורר השתאות בשל מגוון הצורות, היכולות והשימושים בו. המאפיין הבולט ביותר שלו הוא כוח ההישרדות והחיות שלו. מהזנים גדולי המימדים בעלי הגזעים העבים והמסוקסים ועד לזנים הקטנים השרועים או השרועים למחצה, לכולם מאפיין בולט אחד: קשה להרוג אותם! מי שאי פעם גזם ענפים של רגלנית והשליך אותם על האדמה במקום זנוח, בוודאי הופתע לגלות, שגם לאחר חודשים ארוכים ללא שום רטיבות, הענפים נותרו עדיין בחיים, ממתינים לטיפת מים ולחות, כדי להשריש וללבלב בשמחה. רוב הזנים המסתובבים בארץ אינם מתועדים או ידועים בשמם, אך נראה שהדבר אינו גורם להם רגשי נחיתות, עובדה שהם משגשגים להם בכל מקום שבו הונחו: בבתי קברות, במרפסות קטנות ומוזנחות, באדני חלונות וכמובן בגינות. חוסר מים? עודף מים? שמש יוקדת? הצללה? הצחקתם אותם, הם ישרדו כמעט בכל מצב. מעבר לכל היתרונות הללו הם גם זוכים לעדנה בשנים האחרונות כצמח בונסאי אינסטנט. כדי ליצור אחד כזה אין צורך בידע מיוחד או בשנות עבודה ארוכות. כל מה שצריך זה לבחור צמח בוגר בעל מראה מעניין (כזה שגדל באדמה או במיכל), להתבונן בו היטב ולהחליט אילו ענפים לגזום ואילו להשאיר. חפשו במיוחד את הענפים הבוגרים בעלי המראה המפותל והמסוקס, נקו מהם את רוב הענפים כדי לחשוף אותם וקטמו חלק מהענפים הנותרים כדי ליצור נוף קומפקטי. כדי להשלים את היצירה, יש להתאים לצמח מיכל מעוצב, אשר ידגיש את יופיו של הצמח. גם כאן מפרגנת לנו הרגלנית ומאפשרת לנו לקצץ בשורשיה בחוזקה, כדי להתאימם למיכל קטן או שטוח.
עוד פרטים על הצמח


קומפוסט עתידני!
הביטו במתקן הזה: האם זה כלי נשק של אורקים משר הטבעות או אולי כוכב מוות חדש של דארת' ווידר? כל התשובות שגויות. מדובר במתקן קומפוסט ביתי חדש, העונה לשם Ecomposter, אשר לעיצובו הנאה והמיוחד ישנה מטרה פשוטה אחת: ערבול! כידוע, תהליך היווצרות הקומפוסט מואץ באופן משמעותי כאשר הופכים את הערמה לעיתים קרובות ומכניסים לתוכה חמצן. אולם, מכיוון שהדבר כרוך בעבודה לא קלה, ברוב המקרים נעזבת הערמה לעבוד ללא אוורור והפיכה, דבר הגורם להאטה משמעותית של התהליך. במקרה של ה- Ecomposter העבודה הזו אמורה להיות קלה: תהליך הערבול מתבצע ע"י גלגול הכדור ללא מאמץ רב ותהליך הכנסת החמצן מתבצע בעזרת מערכת צינורות קצרים, המחדירים אויר לאשפה המתערבלת. אתם מוזמנים להתרשם.


שווה להכיר
חסרים לנו בארץ שיחים נמוכים ירוקי-עד בעלי מראה רענן, הפורחים בעונתם שנה אחר שנה מבלי להתעייף ואם הם חסכנים במים - על אחת כמה וכמה. גולנית סרקופילה 'בלו אייז' הינה צמח שכזה. על בסיס מספר מינים ומכלואים שהובאו לארץ על ידי סימה קגן מאזור מוצאם הטבעי שבאיים הקנרים,  פותח בארץ הזן 'בלו אייז', כצמח לתעשיית פרחי הקטיף. היחצנים, ששחררו לתקשורת הודעות על הזן החדש, אף הגדילו לעשות ותארו אותו כצמח פטריוטי, המתהדר בצבעי דגלנו הלאומי – תארו לעצמכם... בגינון הגולנית יכולה לשמש כצמח כיסוי ירוק-עד, שגובהו פחות ממטר. היא פורחת לאורך השנה במספר גלים. הפרחים כדוריים בצבע סגול-כחול והם מוקפים במעין קרניים דקות ולבנות. כאשר הפריחה מסתיימת, רצוי לגזום את הצמח קלות, כדי להסיר את הפרחים הנבולים ולעודד צמיחה חדשה. הצמח נחשב לחסכן במים אם כי לא ידוע לנו אם הדבר נבדק לעומק. בגן ההדגמה שלנו הצמח גדל כבר מספר שנים, נראה טוב ודרישות האחזקה שלו צנועות למדי.


גמדים בהמתנה
האם הם הגיעו מניו-יורק, כפי שמעיד הכיתוב על הקופסא? מדוע הם מצטופפים שם? ולמה הם בכלל מחכים? זה לא לגמרי מובן, אבל אתם חייבים להודות שיש בהם  משהו נוגע ללב. כן, זהו! עכשיו הכל ברור, הם כנראה מחכים לאימוץ עם כל ההתרגשות הכרוכה בכך...


דוקר מתחת לאף
בתוך הכרך הגדול בארץ, בליבו של פארק הירקון, על פני שטח של שלושים דונם, משתרע גן נסתר בו מבחר מסחרר של מאות מינים וזנים שונים של קקטוסים וסוקולנטים. אולם, למרבה הפליאה, אנשים מעטים נכנסים פנימה... האם בגלל השקלים הבודדים שנגבים בכניסה? או אולי בגלל שלא ניתן לעשות שם על האש? – קשה לדעת. תהיה הסיבה אשר תהיה, המקום שומם למדי וחבל. פרגנו לעצמכם מעט וקחו את עצמכם עכשיו לשם. בעונה זו פורחים הנציצים ופרחי האלוה, האגבות ממתינות רחוצות וזוהרות, עצי השיטה מתכסים בלבלוב רענן וכל הסוקולנטים נראים במיטבם. בליבו של הגן ישנו גם ביתן אשר מכיל אוסף גדול של קקטוסים וסוקולנטים, שנתרמו לגן ע"י אספנים פרטיים (רצוי לברר לפני שמגיעים אם הוא פתוח). אם כל זה לא מספיק לכם, הרי שבצמוד לגן ובמחיר אותו כרטיס, נמצאים שני גנים יפים נוספים: גן הסלעים, בו פזורים סלעים שהובאו מאזורים שונים בארץ והגן הפורמאלי, בו מבוך גזום למשעי, רצפת פסיפס משוחזרת ותעלות מים.


עיצוב בחזית
פיט אודולף, מעצב נוף הולנדי, נחשב כיום לאחד האנשים הידועים והמשפיעים בתחום עיצוב הנוף. במשך כשלושים שנה פיתח אודולף את האסטטיקה שלו, שנוגעת בשאלות של מה "נראה טוב" ובכך השפיע על אחת מתפיסות העיצוב הבולטות ביותר באירופה. תנועת ה-"New Wave Planting", שהוא בין העומדים בראשה, מחברת בין עיצוב ועקרונות אקולוגיים ודוגלת בשימוש נרחב בעשבים קישוטיים ובצמחים רב-שנתיים, תוך שימת דגש נרחב על צורה, טקסטורה והרמוניות טבעיות. אסטטיקה זו שואבת את כוחה ממראות וממופעים מעניינים בטבע לאורך עונות השנה, גם בשלבים בהם הצמח קמל או יוצר זרעים ולכאורה איננו "יפה".
לאחרונה חידש אודולף את אתרו וגם פרסם אלבום תמונות בפליקר, שם מוצג חלקו בפרויקט המסילה במנהטן, עליו סיפרנו במכתב הקודם.
האתר של פיט אודולף

אלבום התמונות שלו בפליקר


ארנבות מזוגגות
הם הגיעו לאחרונה למשתלה ואף נצפו פה ושם נחות בשלווה בגן ההדגמה. איזה מזל שקיבה מחרסינה אינה זקוקה לירק טרי...

www.shatil.co.il
לצפיה במכתבים קודמים לחץ כאן

משתלת שתיל, סוף שדרות ויצמן (רח' ז'בוטינסקי), רמת השרון, טלפון: 035403434, 035405723 


להסרה מרשימת הדיוור לחץ/י כאן

Sent by inwise email marketing software